Ysk yer belirleme

Yüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde; ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi .
Table of contents

YSK'ce milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete'ye gönderilecek.


  • telefon görüşmelerini gizlice kaydetme!
  • YSK yurt içi seçmen ve sandık sorgulama.
  • YSK Nerede Oy kullanacağım sorgula | e-devlet TC ile Seçmen Kaydı, Sandık Sorgulama ÖĞREN.
  • android telefon takip.

İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak. Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

Accessibility links

Seçim yasakları saat Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan dikkat çeken hamle! Okullarda 'profesyonel' yönetici dönemi başlıyor. Sadece PTT'den mi alınır? En Çok Okunan Haberler. Günün dolar yorumları 9 Ağustos Hepsi birden istifa etti. Gelinin kelime oyunu nikah memurunu masadan kaldırdı. Danske Bank'tan Merkez Bankası yorumu. Beni kandırdı, bizi boşayın. Melih Gökçek Twitter'dan ateş püskürdü: İYİ Parti'den bomba iddia! Nagehan Alçı'yı sinirlendiren fotoğraf.

Seçim takvimi açıklandı

Süs havuzunda kan donduran olay! Kocaeli'de kuryeye kapıyı açan kadın hayatının şokunu yaşadı! Profesör, Ataşehir'deki kazada ölümden döndü. Adnan Oktar ve kediciklerle ilgili yeni gelişme! İl Seçim Kurulları miting alanlarını belirleycek. Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak. Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak. Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Seçim propagandası saat Seçim yasakları saat Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. İkinci oylamaya ilişkin takvim. İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 8 Temmuz pazar günü yapılacak ikinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü. İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı. İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü. İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazları YSK karara bağlayacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yeri belli oldu

YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak. Seçim propaganda dönemi saat Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz. Seçmenler, ancak YSK tarafından yapılan ilanda belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.


  • BBC News Türkçe haritası?
  • YSK seçmen sorgulama: 24 Haziran seçiminde nerede oy kullanacağım? - Son Dakika Haberler.
  • Oy kullanılacak sandık ve yer nasıl öğreniliyor? YSK seçmen listeleri | GAZETE VATAN.

Seçmenler, adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna bizzat başvuracak. Başvuranın, seçmen niteliğine sahip olduğu ve daha önce aday teklifinde bulunmadığı tespit edildikten sonra, ilan edilen listedeki kişiler arasından teklif yaptırılarak adayın bilgilerini ihtiva eden form imzalatılacak ve elektronik ortamda da kaydedilecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, adaylık teklifi için Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna bizzat başvuracak.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Başvuran seçmene, aday teklifinde bulunduğuna dair belge verilecek. Aday gösterme formları, elektronik ortamda YSK'ye iletilecek ve fiziki olarak ilçe seçim kurullarında saklanacak. Belirlenen süre içinde yüzbin seçmen tarafından teklif edilen kişiler, geçici aday listesinde gösterilecek. Cumhurbaşkanı geçici aday listesi, 10 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak ve itiraz süresi başlayacak.

BAĞLANTILAR

İtirazlar, 11 Mayıs saat Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazlar 12 Mayıs'ta YSK'ce karara bağlanacak. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 13 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak. Cumhurbaşkanı seçim propaganda dönemi başlayacak. Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için 14 Mayıs'ta YSK'de kura çekilecek.

YSK Nerede Oy kullanacağım sorgula | e-devlet TC ile Seçmen Kaydı, Sandık Sorgulama ÖĞREN

Cumhurbaşkanı adayı gösterilen, hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, yükseköğretim kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, aday listesinin kesinleştiği 13 Mayıs Pazar günü itibarıyla görevlerinden ayrılmış sayılacak.

Bu durum Yüksek Seçim Kurulunca aday gösterilenin bağlı bulunduğu bakanlığa veya kuruma derhal bildirilecek. Adaylıktan vazgeçme doğrudan ve şahsen YSK'ye yapılacak. Kesin aday listesinin Resmi Gazete'de yayımından itibaren oy verme günü saat Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde, ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak. Ancak ikame, geçici sonuçların ilanını takip eden gün saat